Wybór patrona Szkoły Podstawowej w Buszkowicach

ZAPROSZENIE

Zapraszamy uczniów, rodziców oraz mieszkańców Buszkowic i Buszkowiczek do udziału w głosowaniu na przyszłego patrona naszej szkoły. Samorząd szkolny, grono pedagogiczne oraz rada rodziców wyłonili trzech kandydatów. Są to:

  • IGNACY ŁUKASIEWICZ
  • IRENA SENDLEROWA
  • BŁ. KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI

Swój głos można oddać w szkole w dniach 11 – 13 maja 2022 r. w godzinach od 7.00 do 16.00. Głosowanie jest anonimowe, oddanie głosu należy potwierdzić poprzez wpisanie się na listę.

Wybór patrona to bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej oraz środowiska lokalnego. Zachęcamy do udziału wszystkich tych, którzy czują się związani ze Szkołą Podstawową w Buszkowicach.

Z poważaniem
Dyrektor szkoły, Rada Rodziców
i Samorząd Uczniowski

Sylwetki kandydatów

JAN JÓZEF IGNACY ŁUKASIEWICZ urodził się 8 marca 1822 roku we wsi Zaduszniki (obecnie powiat mielecki, województwo podkarpackie), zmarł w Chorkówce 7 stycznia 1882 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zręcinie. Pracował w aptekach w Łańcucie, Rzeszowie i Lwowie. W latach 1850-1852 studiował farmację na Uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu. W latach 1852-1853 Ignacy Łukasiewicz wspólnie z Janem Zehem prowadził na zapleczu apteki badania nad ropą naftową, po oczyszczeniu tego płynu uzyskał naftę świetlną. 31 lipca 1853 w szpitalu na lwowskim Łyczakowie zapłonęły po raz pierwszy lampy naftowe, które wykonał blacharz lwowski Adam Bratkowski, według projektu Łukasiewicza. Ignacy Łukasiewicz był człowiekiem o wybitnych cechach charakteru. Wspierał finansowo ruchy narodowo-wyzwoleńcze, budował szkoły, kościoły, drogi i mosty.

IRENA STANISŁAWA SENDLEROWA urodziła się 15 lutego 1910 r., a zmarła 12 maja 2008 r. w Warszawie, gdzie spędziła większość swojego życia. Jest polską działaczką społeczną i charytatywną, w czasie II wojny światowej była kierowniczką referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj („Żegoty”). Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. 30 lipca 2008 r. Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła rezolucję upamiętniającą postać Ireny Sendlerowej, bohaterskiej Polki, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od zagłady około 2500 dzieci żydowskich. W latach 2007 i 2008 jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

BŁ. KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI urodził się 3 sierpnia 1901 w Zuzeli na Mazowszu, zmarł 28 maja 1981 w Warszawie. Błogosławiony Kościoła katolickiego, polski duchowny rzymskokatolicki, biskup diecezjalny lubelski w latach 1946–1948, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski w latach 1948–1981, kardynał prezbiter od 1953, zwany Prymasem Tysiąclecia, określany jako mąż stanu, obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła, doktor prawa kanonicznego, kaznodzieja, publicysta, kapelan duszpasterstwa Wojska Polskiego. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Kard. Stefan Wyszyński był autorytetem moralnym, który przeprowadził Kościół w Polsce przez trudne lata komunizmu. Człowiek wielkiej wiary, umiejący przebaczać wrogom; kochający Ojczyznę. Twórca Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego oraz Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, inwigilowany przez służby bezpieczeństwa Polski Ludowej oraz umieszczony w miejscu odosobnienia przez władze komunistyczne PRL w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy.